Fortyfikacje to struktury zapewniające ochronę przed atakiem. Mogą być wykonane przez człowieka lub naturalne. Większość fortec została pierwotnie zbudowana w celu ochrony miejsca przed atakiem lub obrony terytorium.
W Polsce fortyfikacje budowano od wielu stuleci. Polskie fortyfikacje są najlepiej zachowanymi w Europie i jednymi z najpotężniejszych.
Polski system fortyfikacji powstał w latach 30. XX wieku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Tym razem fortyfikacje zbudowano nie tylko na granicach państwa, ale także wokół większych miast.
Obwarowania w Polsce zostały zbudowane przez władze pruskie i inżynierów wojskowych pod koniec XIX wieku. Miały chronić przed rosyjską inwazją.
W 1894 roku, po długim okresie budowy, część fortyfikacji została ostatecznie ukończona. Głównym zadaniem było stworzenie bariery między Rosją a Niemcami. Ochrona ze strony Rosji dotyczyła nie tylko Prus, ale także innych państw niemieckich, które dzieliły z Rosją granicę.
Jednym z najbardziej znanych fortyfikacji w Europie jest Linia Maginota - była szeregiem fortec i innych pozycji obronnych na wschodniej granicy Francji, które zostały zbudowane w celu ochrony Francji przed inwazją niemiecką. Linia biegła wzdłuż granic Francji i Niemiec, ale była nieskuteczna w obronie narodu przed Niemcami. Stała się symbolem kolosalnych błędów wojskowych, gdy została szybko ominięta przez najeżdżające siły niemieckie w 1940 roku podczas II wojny światowej.
Arsenały w Polsce to obiekty wojskowe, które przechowują, konserwują i wytwarzają broń i amunicję.
Wojsko Polskie posiada wiele arsenałów wojskowych. Mają swoje arsenały w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Lublinie. To jedne z największych w Europie. Arsenały zostały zbudowane w czasach sowieckich, kiedy kraj znajdował się pod rządami komunistów.
Bunkry są wykorzystywane do celów wojskowych. Można je znaleźć w wielu krajach, ale w Polsce jest najwięcej bunkrów z czasów II wojny światowej.
Bunkry służyły do przechowywania broni i amunicji. Były również wykorzystywane jako schrony przeciwlotnicze dla ludności cywilnej. Obecnie na terenie Polski istnieje wiele opuszczonych bunkrów, które można zwiedzić
Polski rząd pracuje nad projektem przekształcenia bunkrów w muzea, hotele i inne atrakcje turystyczne.
Twierdze i forty w Polsce powstawały w miejscach, gdzie trudno było przekroczyć granicę. W Polsce forty były często wykorzystywane jako miejsce schronienia przed najeźdźcami.
Najstarsze twierdze i forty w Polsce pochodzą z około X wieku. Należą do nich Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie, czyli zespół obronny zbudowany na wzgórzu z widokiem na Wisłę. Cytadela Krakowska została zbudowana przez króla Kazimierza Wielkiego około 1358-1370 i jest dziś jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Polski.